Novinky

Nenechajte sa ukrátiť o odškodnenie

04.05.2010 00:00

 Dopravná nehoda môže v okamihu zmeniť váš život.

 Preto je vhodné vedieť, na čo máte podľa legislatívny nárok a ako žiadať adekvátne finančné odškodnenie.

 Poznajte svoje nároky
Základným nedostatkom v praxi býva podľa Dalimila Hatoka, predsedu predstavenstva spoločnosti VOTUM Centrum Odškodnenia, neznalosť poškodeného pri uplatňovaní si nárokov i skutočnosť, že nevie akým spôsobom ich má preukázať a zdokladovať. Spoločnosť zastupuje osoby poškodené pri dopravných nehodách a špecializuje sa na nároky pri poškodení zdravia. "Zo strany poisťovne sa vyskytujú problémy s časovými prieťahmi pri vyplácaní poistného plnenia, ale i zamietnutie, prípadne krátenie poistného plnenia," dodáva Hatok. Rezervy majú ľudia podľa neho v tom, že sa uspokoja s minimálnym či neadekvátnym odškodnením. Prípad sa potom uzavrie a človek ani nevie, o čo prišiel, lebo má pocit, že "niečo dostal“.

 

 Od čoho závisí odškodnenie

"Poškodeným pri dopravnej nehode môže byť vodič iného vozidla (pri strete vozidiel), spolujazdec (aj vo vozidle vinníka nehody, rodinní príslušníci), cestujúci (napríklad v autobuse), cyklista či chodec, hovorí Pavel Labáth, vedúci právneho oddelenia a člen predstavenstva spomínanej spoločnosti. Ako ďalej tvrdí, kto si chce uplatniť nárok na odškodnenie nesmie byť vinníkom dopravnej nehody, môže byť však spoluvinníkom. "V akom pomere bude jeho spoluzavinenie, v takom pomere bude aj jeho odškodnenie. Napríklad pri 50-percentnej spoluvine má nárok na 50 percent sumy odškodnenia. Komplexné odškodnenie (poistné plnenie) v prípadoch škôd na zdraví sa skladá z viacerých samostatných nárokov. Tieto nároky sú v zákone taxatívne vymenované ako bolestné, náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia, náklady spojené s liečením, strata na zárobku počas PN alebo ušlý zisk, náhrada za stratu na zárobku po skončení PN, jednorazové vyrovnanie, náhrada za stratu na dôchodku a vecná škoda," tvrdí Labáth. Ich uplatnenie závisí od rozsahu a následkov poškodenia zdravia, sociálneho postavenia (zamestnanie, rodina, uplatnenie) a veku poškodeného.

 

Pozor na premlčaciu dobu
Pre uplatnenie si nárokov na odškodnenie je podľa Pavla Labátha rozhodujúce, akým spôsobom (mimosúdne alebo súdnou cestou) a voči komu sa budú uplatňovať. Netreba zabúdať ani na premlčanie. "Pri škodách na zdraví platí subjektívna dvojročná premlčacia lehota. Každý nárok treba riadne preukázať, prípadne vyčísliť. Napríklad bolestné preukážeme lekárskymi správami, kde bude konštatované, aké zranenia poškodený utrpel a spôsob liečby (hospitalizácia, operácia, komplikácie pri liečbe, rehabilitácie atď.). Následne dáme vypracovať lekársky posudok o bolestnom, v ktorom sa všetky zranenia a spôsob liečby zhodnotia a vyčíslia v bodoch. Podľa počtu bodov a príslušnej bodovej hodnoty sa vyčísli suma odškodnenia."

 

Legislatívnu "dieru" vidí Pavel Labáth pri odškodňovaní úmrtí pri dopravných nehodách. "Podľa zákona 381/2001 o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu sú pri úmrtí osoby pozostalým vyplatené len náklady spojené s pohrebom, prípadne náklady účelne vynaložené v čase od nehody až do úmrtia. Na základe rozhodnutia súdu im môže byť priznaná pozostalostná renta. Strata ľudského života v dôsledku cudzieho zavinenia nie je vôbec zohľadnená." 

19.01.2010 HN